Panellakás felújítás Debrecen belvárosában
Egy panellakás felújítás komoly és összetett folyamat, amely alapos tervezést és szervezést igényel. Cégünk egy panellakás felújítás során teljes körű szolgáltatást nyújt megrendelőinek, a tervezéstől indulva a bontáson, a keletkező törmelék és szemét elszállításán keresztül a teljes generál kivitelezésig.
Számos referenciával és kiváló szakembergárdával rendelkezünk, minőségi munkát végzünk, amelyre elégedettségi garanciát vállalunk!
Egy panellakás felújítás rendkívül komplex és bonyolult feladat, számos nehézséggel és buktatóval. Laikusok számára nem is könnyen áttekinthető, mert a felújítás során bonyolult munkafázisok és egymásra épülő folyamatok sokságáról van szó, amit csak tapasztalt szakemberek ismernek.
Mi segítünk Önnek átlátni a munkálatok összetettségét, a várható költségek nagyságát, a felújításhoz szükséges időtartamot.
Panellakás felújítás lépései
- Célok meghatározása: Első körben átbeszéljük, hogy a Megrendelőnk milyen mértékű és mélységű felújítást, vagy esetleges átalakítást szeretne, ez milyen munkálatokkal jár, és végül milyen végeredmény várható.
- Lakás állapotának felmérése: Ahhoz, hogy számítást tudjunk készíteni a várható költségekről, fel kell mérnünk a kiindulási állapotot, ez ugyanis jelentős mértékben meghatározhatja, hogy mennyi munkaórával kalkulálhatunk. Nem mindegy ugyanis, hogy pl egy falon 5 réteg régi tapéta van, amit le kell szedni, aztán lecsiszolni az egész falat, vagy csak át kell azt glettelni 1-2 sorral.
- Gépészet elemeinek cseréje: Mivel a panelek gépészete már nagyon elöregedett, és újkorukban sem volt egy magas minőség, ezért mindenképpen szükséges kicserélni mindent, amit csak lehet. Célszerű felújítani a teljes víz, lefolyó és villamos hálózatot, mivel egy lakás csak így lesz használható hosszabb távon is.
- Nyílászárók, burkolatok cseréje: Egy panellakás felújítás során minden külső és belső nyílászárót szükséges cserélni. (kivéve akkor, ha ez már megtörtént korábban). A lakás csak így lesz komfortos és praktikusan használható.
- Költségvetés és árajánlat készítése: Az előzőek alapján készítünk Önnek egy árajánlatot, amely tartalmazza a felújításhoz szükséges várható anyag és munkadíj költségeket. Árajánlatunk a munkadíjra 30 napig érvényes, anyagáraknál pedig mindig azzal a napiárral számolunk, amikor a szükséges alapanyagok meg lesznek vásárolva.
- Kivitelezés: Megállapodás után, a megbeszélt időben megkezdjük kivitelezést, és amíg nem készülünk el teljesen, a területről nem vonulunk le.
- Utómunkák, takarítás: Ha kész vagyunk a munkával, mindent alaposan átnézünk és javítjuk az esetleges hibákat. Ezután minden szemetet összeszedünk és kitakarítjuk az egész lakást. Tiszta környezetet hagyunk magunk után.
- Átadás/átvétel: Miután minden a helyére kerül, a Megrendelővel végigmegyünk minden helyiségen, és leellenőrizzük, hogy minden rendben van e, minden megfelelően működik, nincs vízszivárgás, zárlat a villamos hálózatban, stb.
Ezután is elérhetők leszünk és bármilyen felmerülő prrobléma esetén segítséget nyújtunk.
Panellakás felújítás főbb folyamatai:
- Bontási munkálatok: Először ki kell pakolnunk mindent a lakásból, hogy elkezdhessünk a munkát. Ezt egyezség szerint mi is végezhetjük, de a Megrendelő is dönthet úgy is, hogy már kiürített lakást ad át nekünk. Az üres lakásban ezután megkezdjük a régi burkolatok, szőnyegek, parketták és tapéták eltávolítását, a keletkezett sitt és szemét eltakarítását.
- Épületgépészeti elemek cseréje: Teles egészében eltávolítjuk a régi lefolyókat, vízvezetékeket és villamos hálózatot. Új és korszerű szerelvényekkel teljesen új épületgépészetet hozunk létre, amely ezután további évtizedekig tudja majd szolgálni a lakás összkomfortját.
- Nyílászárók cseréje: Egy komplett panellakás felújítás során érdemes kicserélni a külső és belső nyílászárókat is! A panelekbe épített eredeti ablakok és erkélyajtók mára rendkívül elavultak és tönkrementek, ezek cseréje elengedhetetlen! Egy korszerű új nyílászáró jelentős mértékben javítja a lakás energiahatékonyságát és komfortérzetét. A beltéri ajtókat viszont csak a felújítási folyamat vége felé építjük be.
- Belső átalakítások: Ha szükséges, és statikai szempontból lehetséges, megcsináljuk azokat a belső átalakításokat, amelyeket a Megrendelő kért. Ez lehet pl egy beltéri ajtó megszüntetése, áthelyezése, új gipszkarton fal építése, fürdőszoba, konyha új gépészeti kialakítása.
- Fűtés korszerűsítés: A régi radiátorokat lecseréljük sokkal korszerűbb és szebb termosztátoros egységekre. Ezután a lakás egyes helyiségeinek hőfoka külön-külön is szabályozható lesz, mindenütt egyedi hőmérsékletet lehet majd beállítani.
- Klímakiállás kiépítése: Ha van rá lehetőség, mi javasolni szoktuk klímaberendezés beszerelését, mivel rendszeresen melegek a nyarak, a tartós hőhullámok miatt pedig nagyon átmelegszenek az ingatlanok. Ez panellakás esetében különösen igaz, kánikula esetén 30 Celsius fok fölé is mehet a hőmérséklet.
- Szerkezeti és előkészítő munkák: Új hideg és meleg burkolatok fel- és lerakásához elengedhetetlen a megfelelő alap. Ehhez először aljzatkiegyenlítést végzünk, majd vakolóanyaggal fedjük be a gépészeti elemek, víz- és villanyvezetékek kiépítéséhez kivágott szakaszokat.
- Hangszigetelés: Egyedi esetekben előfordul, hogy szükséges lehet a vékony válaszfalak hangszigetelése. Ezt minden esetben egyedi igény, vagy szükségesség alapján döntjük el, de van rá lehetőség.
Hangszigetelés, vagy belső szigetelés esetén szükség lehet egyeztetni a közös képviselővel!
- Hidegburkolás: Csempék, járólapok felhelyezése a fürdőszoba, WC, konyha és előszoba, folyosó (esetleg az erkély is) teljes körű hidegburkolása, szaniterek fogadásának előkészítése.
- Falak, mennyezet glettelése: Az előkészítő munkák fontos fázisa a falak és mennyezet előkészítése a festéshez. Ha tapéta volt a falon, és azt le kellett szedni, majd a maradványokat lecsiszolni, akkor több rétegben szükséges glettelni, majd csiszolni a falakat. A végső eredményt jelentős mértékben befolyásolja ez a munkafázis, így ennek különös jelentőséget tulajdonítunk.
- Festés, tapétázás: A megfelelő száradási idő után kezdődhet a falak festése, illetve tapétázása. A festés során mindig mérlegelésre kerül, hogy hány réteg felvitele szükséges. Ez függ a fogadó felület eredeti minőségétől (pl hány rétegben kellett glettelni), a festék minőségétől és a kiválasztott színektől is.
- Melegburkolás: A falak festése és száradása után jöhet a parkettázás, amely napjainkban laminált padló lerakását jelenti. Rengeteg féle és kiváló minőségű laminált parkettából választhatunk.
- Beltéri ajtók beépítése: A modern, fóliázott beltéri ajtókat méretre gyártatjuk, így azokat a meglévő ajtónyílásba egyszerűen és pontosan be tudjuk építeni.
- Szaniterek felszerelése: A megfelelő szerelvények telepítése után jöhet a mosdó, fürdőkád (vagy zuhanykabin), WC beépítése, a mosógép és konyhai mosogató fogadásának előkészítése.
- Elektromos szerelvények beépítése: Az újonnan kiépített villamos hálózathoz felszereljük a kapcsolókat, dugaljakat és biztosító szekrényeket. Ha klíma előkészítés is volt, ekkor kerül beépítésre maga a klímaberendezés is.
- Árnyékolók felszerelése: Ha a Megrendelő kéri, új redőnyöket és szúnyoghálókat is felszerelünk.
- Átadás/átvétel: A munkafolyamatok befejezése után teljes takarítást végzünk, ellenőrizzük az esetleges hibákat, majd a Megrendelővel közösen végigmegyünk a teljes lakáson, bemutatva az elvégzett munkát és a kapott végeredményt.
Precíz, megbízható, felkészült csapattal állunk rendelkezésére, a kisebb tisztasági festéstől, egészen a teljes körű lakásfelújításig.
Panellakás felújítás szabályai
A panellakás felújítás során több jogi és műszaki szabályt is figyelembe kell venni. Ezek betartása nemcsak az engedélyeztetés és a biztonság miatt fontos, hanem azért is, hogy elkerüld a társasház és a szomszédok esetleges kifogásait.
Engedélyezési és bejelentési kötelezettség
Bizonyos munkálatokhoz engedély szükséges, míg másokat csak be kell jelenteni a közös képviselőnek vagy a hatóságoknak.
Engedélyköteles munkák
- Statikai változtatások: Falbontás, faláttörés, födém megbontása. A panellakások fő falai teherhordók, ezért ezek megbontása engedélyköteles és statikai szakvélemény kell hozzá.
- Nyílászárók cseréje: Külső ablakok vagy erkélyajtók cseréje előtt sok társasház előírja az egységes homlokzat megtartását, ezért egyeztetni kell a közös képviselővel.
- Fűtésrendszer átalakítása: Ha távfűtéses lakásban radiátorokat cserélsz, vagy termosztátot szereltetsz fel, a szolgáltató engedélye szükséges.
- Gázszerelés: Gázvezetékek módosítása, gázkészülékek cseréje kizárólag engedéllyel és szakemberrel végezhető.
Bejelentésköteles munkák
- Víz- és villanyszerelés: Ha a közműrendszert érinti, a közös képviselő és a szolgáltatók felé ezeket be kell jelenteni.
- Klíma beszerelése: Kültéri egység elhelyezése előtt a társasházzal kell egyeztetni, mert a homlokzati megjelenést befolyásolja.
Nem engedélyköteles munkák
- Belső festés, tapétázás, burkolás.
- Beltéri ajtók cseréje.
- Beépített bútorok szerelése.
Társasházi szabályok és szomszédok tájékoztatása
- Munkálatok időpontja: A legtöbb társasház házirendje szerint hétköznap 8:00–18:00 és szombaton 8:00–14:00 között végezhető zajos munka, vasárnap és ünnepnapokon tilos.
- Hulladékkezelés: Építési törmeléket nem szabad a társasház kukáiba dobni, azt elszállításra szánt zsákokba kell gyűjteni.
Mi úgy vállaljuk a felújítást, hogy minden keletkezett törmeléket, szemetet elszállítunk!
- Lift és lépcsőház védelme: Ha nagyobb szállításokat végzel, érdemes védőburkolatot használni, és a közös képviselőt előre értesíteni.
Műszaki előírások
- Elektromos hálózat korszerűsítése: A régi alumíniumvezetékek cseréje rézvezetékekre kötelező. Egyes lakásokban még nincs földelés (TN-C rendszer), amit új kiépítésnél kötelező földelt rendszerre (TN-C-S) cserélni.
- Tűzvédelmi szabályok: Éghető anyagok (pl. fa lambéria) használata korlátozott, különösen lépcsőházakban és menekülési útvonalakon.
- Hang- és hőszigetelés: A burkolatoknál figyelni kell a megfelelő lépéshang-szigetelésre, hogy ne zavarja a szomszédokat.
- Vizes helyiségek vízszigetelése: Fürdőszoba és konyha esetén kötelező vízzáró réteg használata.
- Képzett szakemberek: Gáz-, víz- és villanyszerelést csak regisztrált szakemberek végezhetnek.